Premiérový titul

Další sezóna se nezačala vyvíjet moc dobře. Trenérovi Jiřímu Rubášovi se kádr vinou zranění skoro rozpadal pod rukama a 12. místo po podzimu dávalo tušit spíš boj o udržení než snění o návratech do pohárů. Jenže výhodou byla obrovská vyrovnanost ligy, zimní král Slovan byl o pouhé čtyři body úspěšnější než Ostravané.

O tom, že nakonec všechno dopadne jinak, rozhodlo první osm jarních kol. Baník v nich ani jednou neprohrál a tažení týmu zastavila v Edenu až Slavia. To už ovšem Rubášova družina nebyla k zastavení. Porazila VSS Košice (2:0), remizovala 1:1 v Jablonci, v klíčovém duelu zdolala Slovan (2:1) a stejným výsledkem uspěla i v Třinci.

Když Baník zdolal Žilinu 1:0 a v posledním duelu zvítězil i v Plzni (2:1), mohl slavit. K titulu mu pomohlo i vítězství Slovanu v posledním kole nad do té doby vedoucí Slavií. Zisk titulu přinesl Baníku nečekanou odměnu nejen v účasti v Poháru mistrů, ale na Bazalech se představil i reprezentační výběr Brazílie.

Baník se postavil i Bayernu

V následující sezóně nevstoupil Baník do Poháru mistrů moc slavně. V norském Stavangeru prohrával s Vikingem 0:2, jenže pak snížil a tvrdě hrajícím Norům v odvetě nasázel dva góly, aniž by inkasoval. Los pak přisoudil Baníku soupeře z nejslavnějších. Bayern Mnichov. Na Bazaly se 20. října 1976 vtěsnalo znovu 32 tisíc fanoušků, aby viděli, jak si domácí poradí s hvězdami Maierem, Beckenbauerem, Müllerem, Hoenessem, Rummeniggem a dalšími.

Kdo čekal jasnou výhru hostů, zmýlil se. Němci utkání zřejmě trošičku podcenili a srdnatě bojujícímu Baníku podlehli 1:2, když se o góly postarali Lorenc s Ličkou. Gerd Müller se trefil až po přestávce, přesto Bayern porážka nemusela tolik mrzet. V odvetě vyhrál 5:0.

Bez triumfu, ale v semifinále

To už měl do Baníku nakročeno Evžen Hadamczik, který předtím slavil trenérské úspěchy v Opavě. V sezóně 1978/1979 však Ostravané přišli o titul opravdu smolně. O skóre skončila na prvním místě Dukla, protože Hadamczikův výběr v posledním kole pouze remizoval bez gólů na hřišti beznadějně posledního Prešova. I přesto to ale byl skvělý rok. V předešlé sezóně totiž mužstvo uspělo v Československém poháru, a tak si zajistilo start v Poháru vítězů pohárů.

Dvě nejtěsnější výhry nad Sportingem Lisabon nasměrovaly českého zástupce proti irskému Shamrocku Rovers, se kterým si Hadamczikův soubor poradil naprosto v klidu. Čtvrtfinále už nabídlo daleko obtížnější duel. Před zápasem v Magdeburku se však zranil gólman Michalík a Hadamczik sáhl po devětatřicetiletém F. Schmuckerovi.

V Německu prohráli Ostravané 1:2, v odvetě však viděly Bazaly neskutečnou bitvu. Baník vedl 3:0 a málem už oslavoval, jenže pro německé týmy končí zápasy až 90. minutou. Magdeburk se trefil dvakrát, takže rázem bylo všechno jinak. Až dvě minuty před koncem se zdálky trefil Rygel a domácí pak se ubránili obrovskému tlaku soupeře. Baník byl mezi čtyřmi nejlepšími kluby PVP.

A to nemuselo být vše, protože Fortuna Düsseldorf nemusela být nepřekonatelným sokem. Jenže v Německu prohrál Baník 1:3, když neuhlídal útočníka Allofse. V odvetě ani 32 tisíc fanoušků zázrak nevidělo, Antalík sice v závěru zařídil výhru Baníku 2:1, ale to bylo málo.

S Hadamczikem dvakrát zlatí

I přes těžký los v sezóně 1979/1980 si Baník od začátku razantně kráčel za titulem. Získal jej tentokrát s předstihem, v závěru soutěže už nebylo oč hrát. Pod Hadamczikem tým vzkvétal a byl těžko k poražení, zejména Bazaly se staly nedobytnou tvrzí. O mistru se rozhodlo už čtyři kola před koncem, když Baník porazil Trenčín a pak remizoval v Plzni (1:1). Útočník Lička se stal Králem střelců, přesto ofenzivu tehdy podporoval prakticky celý tým.

Tým s bronzovými medailisty z mistrovství Evropy 1980 i olympijských vítězů z Moskvy pak prožíval nejúspěšnější období v historii klubu. V lize sice Baník nevládl tak suverénně, přesto si dokráčel pro obhajobu prvenství. V Poháru mistrů se prokousal úvodními dvěma koly přes Vestmannaeyjar a Dynamo Berlín, aby podruhé během krátké doby mohl vyzvat opěvovaný Bayern Mnichov.

Ve čtvrtfinále na mnichovském Olympijském stadionu nastoupili hosté silně oslabeni, přesto si neutrhli ostudu. Až díky přísné penaltě ze závěru utkání vyhrál favorit 2:0. Návštěva na Bazalech naposledy překročila třicetitisícovou hranici, ani 32 tisíc lístků nestačilo zájmu. Zázrak se ale nekonal. Mnichovští fotbalisté neponechali nic náhodě a v krásném zápase si zaslouženě odvezli vítězství 4:2.

 

 

--------------------------------------------------------------------------------